جیمز وب یا تونل زمان (پارسا رضایی)

تاحالا به سفر در زمان فکر کردید؟ ایا واقعی است؟ ممکن است؟
بزرگترین چشم جهان تلسکوپ جیمز وب چیزی که میتواند تا میلیارد ها سال قبل را به ما نشان دهد شاید بپرسید چگونه ؟
(از فسیل های دایناسور ها به این پی بردیم که دایناسور ها مال ۲۳۵ میلیون سال پیش است ولی این تلسکوپ قادر است میلیون ها سال پیش را به ما نشان دهد) برای این باید گفت که سرعت نور ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه است یعنی شما نمیتونید مستقیم خورشید را ببینید و ۸ دقیقه خورشید نورش دیرتر به ما میرسد و اگر نابود هم بشود ما ۸ دقیقه بعد متوجه میشویم یا مثل ستاره ها که ستاره های که ما میبینیم ممکن است میلیون ها سال پیش از بین رفته باشند و خراب شده باشند ولی برای فاصله بسیار زیاد از ما خیلی دیرتر متوجه میشویم حالا تصور کنید یک تلسکوپ میلون ها سال نوری از زمین در بشود با توجه به این ان تلسکوپ الان را نمیبینه زمان دایناسور هارا میبینه به خاطر فاصله و سرعت نور . قطر چشم انسان ۲ونیم سانتر هست و قطر چشم تلسکپ هابل که قبلتر فرستاده شده به فضا ۲ونیم متر حالا فکر میکنید قطر چشم جیمز وب چقدر است؟ ۶ متر پس خیلی چیز ها ک انسان با این چشم کوچکش قادر به درک ان نیست را جیمز وب میبیند و فاصله جیمز وب با زمین ۱ ملیون و نیم کیلومتر با زمین است.
بیگ بنگ یا پیدایش زمین برای ۱۳.۷ میلیارد سال پیش است جیمز وب میتونه اون هارا ببینه یعنی زمان پیدایش زمین را میتوانیم الان ببنیم .
اندازه این تلسکوپ اندازه یک زمین تنیس است و قابلیت اینکه نور خورشید را بگیرد که تصاویر بهتری هم ثبت کند هم دارد.
نحوه فرستادن جیمز وب به فضا هم جالبه شما یک چمدان را در نظر بگیرید درست مانند همون است و جالب تر اینکه طی ۱۴۰ مرحله اروم اروم باز میشه .
هزینه ساخت این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلار شده است و زمانی که برای ساخت این تلسکوپ گذاشته شده ۲۵ سال است و این تلسکوپ حدود ۱۰ روز است که به فضا فرستاده شده

1402-01-03

درباره ما

اين واحدآموزشي در راستاي تحقق اهداف والایی آموزشی پرورشی خود به ياري خداوندمتعال مي كوشد تاباارائه برنامه اي علمي مبتني برفناوري روزسهم كوچكي درراه رشدواعتلاي فرزندان ايران عزيزمان ايفاكند.

به اميد آباداني وپيشرفت ايران عزيز

محمد قادری

مدير مجتمع آموزشی و پرورشی مفید

دبیرستان پسرانه غیر دولتی مفید

آدرس : اصفهان خیابان ملاصدرا کوچه 13

تلفن : 03136688439 ، 09133251352





دبیرستان پسرانه مفید اصفهان (دوره اول) 2021 - 1400
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this